Inverse Elasticity

Imagine you’ve started a new pizza restaurant. It costs you about $6 to produce a pizza.

Last week you sold 500 pizzas for $12 each.

This week you raised your price and sold 375 pizzas for $14 each.

What price should you be charging? (round to the nearest penny)

 
"Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 10% Discount! Use Code "Newclient"
[promo2]